• Kwalifikacje

           

    więcej
    E
  • Terapie

    McKenzi Metoda McKenzi to mechaniczne diagnozowanie i leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa opracowane przez Robina McKenziego, rehabilitanta z Nowej Zelandii ponad 30 lat temu. Jest to metoda skierowana przede wszystkim do pacjentów z dolegliwościami odcinka lędźwiowego, szyjnego i piersiowego kręgosłupa takimi jak: Dyskopatia przeciążenia w obrębie krążków międzykręgowych rwa kulszowa stenoza kanału kręgowego. Metoda jest jedną 

    więcej
    E
  • YNSA Akupunktura

    Co to jest YNSA Akupunktura? Yamamoto New Scalp Acupuncture (YNSA) to innowacyjna metoda akupunktury opracowana przez japońskiego lekarza Toshikatsu Yamamoto. Skupia się na punktach akupunkturowych umiejscowionych na skórze głowy, co czyni ją unikalną i skuteczną techniką w leczeniu wielu dolegliwości bólowych i zdrowotnych. Zalety YNSA Akupunktury YNSA akupunktura wyróżnia się na tle tradycyjnych metod akupunktury, 

    więcej
    E
  • Kinesiotaping

    KinesioTaping Kinesiology Taping (plastrowanie) to jedna z najnowszych i skutecznych metod stosowanych w rehabilitacji. Celem terapii jest zmniejszenie bólu, redukcja obrzęków, przyspieszenie procesów gojenia, korekcja mechaniczna, poprawa stabilizacji stawów i kończyn. Wskazania: bóle kręgosłupa i kończyn różnego pochodzenia: np.: bóle kolana, barku,  okolic nadgarstka „łokieć tenisisty” „ostroga piętowa” stany po skręceniach i zwichnięcia stawów paluch 

    więcej
    E
  • Cranio-Sacral Therapy

    Terapia czaszkowo-krzyżowa, zwana też osteopatią kranialną, należy do ciekawszych form terapii manualnych. Znacząco wpływa na poprawę procesów samoregulacji zachodzących w organizmie. Wspiera więc naturalne zdolności obronne ludzkiego ciała i przynosi ulgę w bólach związanych z szeregiem dysfunkcji. Została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych, gdzie w latach 30. XX wieku William Sutherland prowadził innowacyjne badania kliniczne nad 

    więcej
    E

Terapie

McKenzi

Metoda McKenzi to mechaniczne diagnozowanie i leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa opracowane przez Robina McKenziego, rehabilitanta z Nowej Zelandii ponad 30 lat temu. Jest to metoda skierowana przede wszystkim do pacjentów z dolegliwościami odcinka lędźwiowego, szyjnego i piersiowego kręgosłupa takimi jak:

  • Dyskopatia
  • przeciążenia w obrębie krążków międzykręgowych
  • rwa kulszowa
  • stenoza kanału kręgowego.

Metoda jest jedną z najskuteczniejszych i najlepszych nieoperacyjnych metod leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa. Terapia pozwala wyeliminować potrzebę stosowania leków przeciwbólowych.

Według twórcy terapii można wyodrębnić różne przyczyny występowania stanów bólowych oraz ograniczeń ruchowych. Stosując metodę McKenziego fizjoterapeuta może postępować według różnych schematów. Do najważniejszych należą:

Zespół podstawy, czyli nadmierna rozciąganie pewnych mięśni i struktur poprzez długotrwałe obciążanie. Podstawowym objawem jest przerywany, nagły ból pojawiający się w określonych pozycjach.

Zespół upośledzonej czynności, polegający na tym, iż dolegliwości bólowe pojawiają się z powodu rozciągania nieprawidłowych lub skróconych tkanek w końcowym zakresie ruchu.

Zespoły zaburzenia układu ruchu są najbardziej rozpowszechnione. Dotyczą najczęściej pacjentów w przedziale wiekowym 20-55 lat. Przyczyną występowania dolegliwości bólowych jest przesunięcie stawu, co doprowadza do mechanicznej deformacji krążka międzykręgowego. Konsekwencją jest wada postawy i zmniejszenie ruchomości poszczególnych partii ciała. Z powodu ucisku i deformacji powstaje promieniujący w różnych kierunkach ból. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj nagle. Ból może być jednostajny lub ciągły, w krótkim czasie nasila się i promieniuje zwiększając dyskomfort.

Czynniki sprzyjające powstaniu dolegliwości kręgosłupa:

  • Pozycja siedząca, która zmniejsza lub zwiększa ( w zależności od rodzaju zaburzenia) krzywiznę kręgosłupa i zarazem powoduje rozciągnięcie więzadeł
  • Zbyt częste przyjmowanie zgiętej pozycji

Celem terapii jest jest zmniejszenie bólu poprzez odpowiednio dobrany przez fizjoterapeutę program. Podczas rehabilitacji terapeuta przygotowuje zestaw ćwiczeń, który ma na celu zredukowanie dolegliwości bólowych a także odpowiednią profilaktykę.

Ortopedyczna Terapia Manualna OMT

Terapia manualna według szkoły niemieckiej opiera się na manualnej mobilizacji stawów zarówno kręgosłupa jak i kończyn. Celem tej metody jest zwiększenie lub zmniejszenie ruchomości stawów i kończyn, w zależności od potrzeb. Fizjoterapeuta ma do wyboru szereg technik mobilizacyjnych zarówno aktywnych (wymagających zaangażowania pacjenta) oraz biernych (bez czynnego udziału pacjenta). Podczas rehabilitacji terapeuta oprócz mobilizacji stosuje różnorodne sposoby rozluźniania i rozciągania mięśni – Stretching. Terapia rozpoczyna się od wnikliwego badania podmiotowego. Polega ono na przeprowadzeniu szeregu testów neurofizjologicznych, które maja określić umiejscowienie i zakres terapii. Najważniejsze jest potwierdzenie rodzaju i przyczyny dysfunkcji. Następnie fizjoterapeuta dobiera najbardziej efektywną technikę, która ma na celu złagodzenie dolegliwości bólowych aż w końcu  wyeliminowanie dysfunkcji jeśli jest to możliwe.

Do technik stosowanych w rehabilitacji przy użyciu terapii manualnej należą:

  • Rozciąganie czyli stretching, które ma na celu zwiększenie ruchomości mięśni i stawów oraz elastyczności blizny mięśniowej lub nerwowej, która wywołuje bóle promieniujące, drętwienia kończyn.
  • Mobilizacja polega na wielokrotnym powtarzanym ucisku w określonej amplitudzie ruchomości stawu. Czas trwania mobilizacji powinien trwać co najmniej 15 minut. Mobilizację stosuje się głównie dla zablokowanych stawów aby powiększyć ich zakres ruchu bądź odblokować staw.
  • Manipulacja – amplituda ruchu w manipulacji jest większa niż w mobilizacji. Trwa krócej i polega na szybkich ruchach w pełnym zakresie. Jest możliwa jeżeli staw nie jest sztywny i jest podatny na tego typu technikę, ulga natychmiastowa jeżeli chodzi o uwięźnięte korzenie nerwowe (drętwienie palców, rwa ramienna bądź kulszowa itp.)
  • Translakcja czyli Trakcja stosuje się głównie w rozciąganiu przykurczonych torebek stawowych oraz zrostów mięśniowych bądź nerwowych, które są następstwem różnego typu urazów tak aby zwiększyć zakres ruchomości włókien które przykurczone mogą doprowadzać do wielu bóli stawowych a nawet promieniujących co przeszkadza w codziennym życiu i pogarszają standard życia.

Terapia Manualna stanowi stanowi kompendium współczesnej wiedzy na temat badania i leczenia zarówno stawów kończyn jak i kręgosłupa. Jej celem jest przywrócenie prawidłowej mechaniki stawów i przeciwdziałanie zaburzeniom układu kostno-stawowego.

KinesioTaping

Kinesiology Taping (plastrowanie) to jedna z najnowszych i skutecznych metod stosowanych w rehabilitacji. Celem terapii jest zmniejszenie bólu, redukcja obrzęków, przyspieszenie procesów gojenia, korekcja mechaniczna, poprawa stabilizacji stawów i kończyn.

Wskazania:

  • bóle kręgosłupa i kończyn różnego pochodzenia: np.: bóle kolana, barku,  okolic nadgarstka
  • „łokieć tenisisty”
  • „ostroga piętowa”
  • stany po skręceniach i zwichnięcia stawów
  • paluch koślawy (Hallux valgus)
  • dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa
  • obrzęki lub niestabilność stawów
  • uszkodzenia mięśni i więzadeł
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji
  • leczenie kontuzji, zwłaszcza u sportowców
  • poprawa koordynacji
  • usprawnienie procesów gojenia po urazach i operacjach
  • korekcja wad postawy (m.in. skolioza),
  • leczenie blizn i krwiaków
  • w drenażu limfatycznym w celu polepszenia krążenia chłonki, najczęściej po wycięciu węzłów chłonnych, w ciąży, w okresie dużego obciążenia układu limfatycznego
  • wspomagająco dla układu receptorowo – mięśniowo – powięziowego np. przy trudnościach w utrzymaniu równowagi

Kinesio Taping jest metodą zupełnie bezpieczną i nieinwazyjną. Może być bez przeszkód stosowany zarówno u dzieci, osób w podeszłym wieku oraz kobiety w ciąży. Pozwala na redukcję dolegliwości bólowych bez stosowania środków farmakologicznych. Jest powszechnie stosowaną metodą w rehabilitacji sportowej. Rehabilitacja przy użyciu Kinesio Tapingu jest coraz częściej stosowana w korekcji wad postawy u dzieci i młodzieży. W razie jakichkolwiek reakcji alergicznych lub innych dolegliwości wystarczy jedynie odkleić plaster.

Kinesio Taping jest szczególnie polecany kobietom w ciąży ponieważ zmniejsza dolegliwości związane z przeciążeniem kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych. Działa wspomagająco na mięśnie brzucha, pomaga zredukować rozstępy i obrzęki.

Jest nieocenioną formą rehabilitacji stosowaną w medycynie sportowej. Wspomaga leczenie kontuzji i urazów oraz zabezpiecza przed ich powstawaniem. Najczęściej stosowana metoda podczas takich urazów jak zwichnięcia, naderwanie lub nadciągnięcie mięśnia. Stosowany w celu dodatkowego zabezpieczenia przy bardzo mocnym obciążeniu mięśni a także wspomagająco dla mięśni (aktywuje się więcej jednostek motorycznych po zastosowaniu Kinesio Tapingu) np. dla koszykarzy lub siatkarzy dla lepszego wyskoku.

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa, zwana też osteopatią kranialną, należy do ciekawszych form terapii manualnych. Znacząco wpływa na poprawę procesów samoregulacji zachodzących w organizmie. Wspiera więc naturalne zdolności obronne ludzkiego ciała i przynosi ulgę w bólach związanych z szeregiem dysfunkcji.
Została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych, gdzie w latach 30. XX wieku William Sutherland prowadził innowacyjne badania kliniczne nad ruchomością ludzkiej czaszki i znaczeniem systemu napięć wzajemnych. Badania te były następnie rozwijane przez grupę naukowców pod kierunkiem amerykańskiego lekarza Johna Upledgera, którego wiedzy i doświadczeniu zawdzięczamy obecną formę terapii czaszkowo-krzyżowej.
Zabieg sprowadza się do wykonywania delikatnych, precyzyjnych ucisków kości składających się na twarzową część czaszki, a także kości krzyżowej, kręgosłupa, przepony i klatki piersiowej. Terapia jest całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna, przynosi pacjentowi ulgę i stan odprężenia. Fizjoterapeuta stosujący tę metodę jest w stanie sprawdzić rytm czaszkowo-krzyżowy i poprawność jego działania. Chodzi o półzamknięty układ krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, na który składają się opony mózgowe i rdzeniowe. System ten jest dość złożony i składa się na niego pięć czynników: ruch elementów łączących poszczególne kości czaszki, naturalne skurcze i rozkurcze półkul mózgu, delikatne przemieszczanie się opon mózgowych oraz rdzeniowych, rytmiczne pulsowanie płynu mózgowo-rdzeniowego, a także słabe, ale zauważalne ruchy kości krzyżowej w stawach krzyżowo-biodrowych.
Organy te są najważniejszą częścią centralnego układu nerwowego i oddziałują na wszystkie części organizmu. Dlatego ich naturalne rytmiczne ruchy (zwane niekiedy „pierwotnym oddechem”) mają znaczny wpływ na zdrowie człowieka. Wszelkie zaburzenia tego systemu mogą prowadzić do pojawienia się różnego rodzaju schorzeń. Najczęstsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu „pierwotnego oddechu” wynikają z odniesionych urazów fizycznych, negatywnych emocji psychicznych oraz z komplikacji poporodowych.
Terapia czaszkowo-krzyżowa przynosi wymierną poprawę w wielu dolegliwościach zdrowotnych. Jest szczególnie wskazana osobom cierpiącym m.in. na:

– problemy z koncentracją, permanentne przemęczenie, bezsenność, przewlekły stres, dysleksję
– skoliozę, bóle kręgosłupa, bóle pleców, bóle stawów, migreny i zawroty głowy
– zapalenia zatok i uszu, problemy z widzeniem i słyszeniem, astmę, nieprawidłowe krążenie, problemy z trawieniem
– wszelkie urazy powypadkowe, skręcenia, zwichnięcia i złamania

Funkcjonalny Trening Medyczny

Funkcjonalny Trening Medyczny to coś w rodzaju synergii rehabilitacji oraz fitness. System ten został opracowany w Niemczech i w krajach skandynawskich, a następnie zyskał popularność w klubach sportowych i gabinetach fizjoterapeutycznych całego świata. Skupia się na wzmocnieniu całego układu ruchowego. Poprawia siłę fizyczną, kondycję, koordynację ruchów i refleks, powoduje lepsze dotlenienie organizmu i większą odporność na choroby, a także zmniejsza ryzyko kontuzji. Wykorzystuje się w nim wiele przydatnych akcesoriów, jak ciężarki, specjalne elastyczne piłki treningowe, specjalistyczne taśmy lub poduszki sensomotoryczne.

Główne założenie Treningu Funkcjonalnego to tzw. funkcjonalność ruchu – poszczególne ćwiczenia są tak dobierane, aby wykonywane ruchy można było wykorzystać nie tylko na sali treningowej, ale także w codziennym życiu – w drodze do pracy, na boisku czy podczas wykonywania prac domowych. Wszystkie ćwiczenia ruchowe są starannie zaplanowane i mają swoje uzasadnienie. Wielką zaletą Funkcjonalnego Treningu Medycznego jest możliwość precyzyjnego ukierunkowania celów i dobranie najbardziej optymalnych ćwiczeń, które angażują poszczególne partie mięśni i stawów w sposób wielopłaszczyznowy. Osoba ćwicząca pod kierunkiem profesjonalnego trenera wzmacnia i przywraca sprawność całego układu ruchowego, a nie tylko niektórych grup mięśni. Funkcjonalny Trening Medyczny m.in. tym różni się od konwencjonalnych treningów siłowych czy kulturystycznych, że nie ma tu mowy o izolacji mięśni.
To doskonała propozycja dla osób aktywnych praktycznie w każdym wieku, w tym dla pacjentów, którzy zakończyli lub kończą leczenie po wypadku lub urazie i chcą szybciej, ale w bezpieczny sposób wzmocnić swój organizm.

Diagnozowanie i leczenie tkanek miękkich

Tkanki miękkie stanowią większą część masy naszych organizmów. W ostatnich latach nastąpił znaczący rozwój technik ich leczenia i diagnozowania. Techniki te cechuje duże zróżnicowanie, a niektóre z nich wyróżniają się ponadprzeciętną skutecznością. Dobór odpowiednich technik zależy od indywidualnego przypadku i specyficznych reakcji organizmu pacjenta. Sukces leczenia wynika przede wszystkim z trafnie postawionej diagnozy. W terapiach tych fizjoterapeuta manualnie badając poszczególne tkanki miękkie komunikuje się z pacjentem, co pozwala na skuteczną lokalizację natężonych napięć i ich usuwanie. Poszczególne metody dzielą się na kilka głównych grup, takich jak energizacja mięśni, techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego, aktywnego rozluźniania, terapia punktów spustowych oraz dysbalans mięśniowo-powięziowy.

Techniki diagnozowania i leczenia tkanek miękkich są polecane pacjentom borykającym się m.in. z:

– różnego rodzaju obrzękami miejscowymi
– bólami stawów
– przykurczami mięśniowymi
– fizjologicznym osłabieniem mięśni
– osteoporozą
– reumatyzmem
– zastojami żylnymi

Tego typu terapie fizjoterapeutyczne prowadzą do ogólnego rozluźnienia, uśmierzają bóle i łagodzą dysfunkcje stawów oraz mięśni, zdecydowanie wpływają na lepsze samopoczucie. Metody te w określonych przypadkach mogą stanowić terapię główną, jak również działania uzupełniające. Warto zaznaczyć, że nierzadko pacjent może uzyskać od doświadczonego terapeuty szczegółowe informacje na temat możliwości prowadzenia autoterapii, czyli nauczyć się miejsc na swoim ciele oraz ruchów, dzięki którym będzie mógł samodzielnie kontynuować terapię w zaciszu własnego domu.

Reiki

Dziedzina wiedzy określana mianem Reiki wywodzi się z Japonii, a termin ten oznacza uniwersalną życiową energię. Reiki zostało opisane przez żyjącego na przełomie XIX i XX wieku dr Mikao Usui, który poświęcił się pracy na rzecz odkrycia na nowo i rozszerzenia starożytnych nauk na ten temat. Energia ta przenika nie tylko ludzkie ciała, ale także zwierzęta i rośliny. Jest niezbędna każdej żywej istocie, istniała od zawsze, choć w poszczególnych kulturach i okresach była różnie nazywana, a przez długi czas w ogóle nie zdawano sobie sprawy z jej istnienia bądź marginalizowano jej działanie. Energia Reiki ma szczególny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój organizmu, dlatego jest wykorzystywana jako naturalna metoda lecznicza. Jej stosowanie kładzie szczególny nacisk na szeroko pojętą duchowość człowieka. Mistrzowie oraz adepci Reiki udowadniają, że ich terapie nie tylko zmniejszają bóle, przynoszą ulgę w cierpieniu i przyspieszają proces wychodzenia z choroby, ale także zapewniają wewnętrzną harmonię organizmu, przynoszą wyciszenie, likwidują stres, a wręcz pomagają znaleźć radość życia.
Praktycznie każdy może doświadczyć dobroczynnego działania energii Reiki, ale aby móc świadomie i umiejętnie się nią posługiwać konieczne są kursy i inicjacja. Tajniki tej wiedzy są przekazywane uczniom przez mistrzów, a cały proces dzieli się na trzy etapy. Pierwszy to etap podstawowy, kiedy to następuje inicjacja, a mistrz odblokowuje system energetyczny ucznia i instruuje go jak optymalnie korzystać z uniwersalnej energii życiowej. Po upływie pewnego czasu adept może przystąpić do drugiego etapu, gdy uczeń poznaje zostaw specjalnych symboli i zwiększa swoje umiejętności uzdrawiania. Z kolei trzeci etap to etap mistrzowski, po którego pomyślnym przejściu uczeń zdobywa jeszcze większą moc ukierunkowywania i przekazywania energii, a także sam może kierować inicjacją innych osób.
Reiki ma swoje pięć tradycyjnych zasad odnoszących się do braku złości i zmartwień, szacunku, uczciwości i wdzięczności. Nie jest to jednak żadna ściśle ukierunkowana filozofia ani tym bardziej system religijny. Reiki jest całkowicie bezpieczne, nie ma skutków ubocznych, a nawet osoby nie zainteresowane zdobywaniem kolejnych stopni inicjacji mogą skorzystać z tych metod, choćby po to, by ulżyć sobie w bólu czy wspomóc leczenie kuracjami konwencjonalnymi.