• Kwalifikacje

           

    więcej
    E
  • Terapie

    McKenzi Metoda McKenzi to mechaniczne diagnozowanie i leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa opracowane przez Robina McKenziego, rehabilitanta z Nowej Zelandii ponad 30 lat temu. Jest to metoda skierowana przede wszystkim do pacjentów z dolegliwościami odcinka lędźwiowego, szyjnego i piersiowego kręgosłupa takimi jak: Dyskopatia przeciążenia w obrębie krążków międzykręgowych rwa kulszowa stenoza kanału kręgowego. Metoda jest jedną 

    więcej
    E
  • Masaze

    Drenaż limfatyczny Zasadniczo drenaż limfatyczny ma na celu polepszenie krążenia limfy w układzie naczyń limfatycznych. Ten rodzaj masażu charakteryzuje się delikatnością i wolnym tempem. Jego twórcą był duński lekarz Emil Vodder, który podczas wieloletniej pracy nad udoskonalaniem techniki drenażu limfatycznego zauważył, że przynosi on doskonałe efekty zwłaszcza w walce z różnego rodzaju obrzękami. Przyczyną obrzęków 

    więcej
    E
  • Kinesiotaping

    KinesioTaping Kinesiology Taping (plastrowanie) to jedna z najnowszych i skutecznych metod stosowanych w rehabilitacji. Celem terapii jest zmniejszenie bólu, redukcja obrzęków, przyspieszenie procesów gojenia, korekcja mechaniczna, poprawa stabilizacji stawów i kończyn. Wskazania: bóle kręgosłupa i kończyn różnego pochodzenia: np.: bóle kolana, barku,  okolic nadgarstka „łokieć tenisisty” „ostroga piętowa” stany po skręceniach i zwichnięcia stawów paluch 

    więcej
    E
  • Cranio-Sacral Therapy

    Terapia czaszkowo-krzyżowa, zwana też osteopatią kranialną, należy do ciekawszych form terapii manualnych. Znacząco wpływa na poprawę procesów samoregulacji zachodzących w organizmie. Wspiera więc naturalne zdolności obronne ludzkiego ciała i przynosi ulgę w bólach związanych z szeregiem dysfunkcji. Została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych, gdzie w latach 30. XX wieku William Sutherland prowadził innowacyjne badania kliniczne nad 

    więcej
    E

Terapia manualna według szkoły niemieckiej opiera się na manualnej mobilizacji stawów zarówno kręgosłupa jak i kończyn. Celem tej metody jest zwiększenie lub zmniejszenie ruchomości stawów i kończyn, w zależności od potrzeb. Fizjoterapeuta ma do wyboru szereg technik mobilizacyjnych zarówno aktywnych (wymagających zaangażowania pacjenta) oraz biernych (bez czynnego udziału pacjenta). Podczas rehabilitacji terapeuta oprócz mobilizacji stosuje różnorodne sposoby rozluźniania i rozciągania mięśni – Stretching. Terapia rozpoczyna się od wnikliwego badania podmiotowego. Polega ono na przeprowadzeniu szeregu testów neurofizjologicznych, które maja określić umiejscowienie i zakres terapii. Najważniejsze jest potwierdzenie rodzaju i przyczyny dysfunkcji. Następnie fizjoterapeuta dobiera najbardziej efektywną technikę, która ma na celu złagodzenie dolegliwości bólowych aż w końcu  wyeliminowanie dysfunkcji jeśli jest to możliwe.

Do technik stosowanych w rehabilitacji przy użyciu terapii manualnej należą:

  • Rozciąganie czyli stretching, które ma na celu zwiększenie ruchomości mięśni i stawów oraz elastyczności blizny mięśniowej lub nerwowej, która wywołuje bóle promieniujące, drętwienia kończyn.
  • Mobilizacja polega na wielokrotnym powtarzanym ucisku w określonej amplitudzie ruchomości stawu. Czas trwania mobilizacji powinien trwać co najmniej 15 minut. Mobilizację stosuje się głównie dla zablokowanych stawów aby powiększyć ich zakres ruchu bądź odblokować staw.
  • Manipulacja – amplituda ruchu w manipulacji jest większa niż w mobilizacji. Trwa krócej i polega na szybkich ruchach w pełnym zakresie. Jest możliwa jeżeli staw nie jest sztywny i jest podatny na tego typu technikę, ulga natychmiastowa jeżeli chodzi o uwięźnięte korzenie nerwowe (drętwienie palców, rwa ramienna bądź kulszowa itp.)
  • Translakcja czyli Trakcja stosuje się głównie w rozciąganiu przykurczonych torebek stawowych oraz zrostów mięśniowych bądź nerwowych, które są następstwem różnego typu urazów tak aby zwiększyć zakres ruchomości włókien które przykurczone mogą doprowadzać do wielu bóli stawowych a nawet promieniujących co przeszkadza w codziennym życiu i pogarszają standard życia.

Terapia Manualna stanowi stanowi kompendium współczesnej wiedzy na temat badania i leczenia zarówno stawów kończyn jak i kręgosłupa. Jej celem jest przywrócenie prawidłowej mechaniki stawów i przeciwdziałanie zaburzeniom układu kostno-stawowego.