Metoda McKenzi to mechaniczne diagnozowanie i leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupaopracowane przez Robina McKenziego, rehabilitanta z Nowej Zelandii ponad 30 lat temu. Jest to metoda skierowana przede wszystkim do pacjentów z dolegliwościami odcinka lędźwiowego, szyjnego i piersiowego kręgosłupa takimi jak:
- Dyskopatia
- przeciążenia w obrębie krążków międzykręgowych
- rwa kulszowa
- stenoza kanału kręgowego.
Metoda jest jedną z najskuteczniejszych i najlepszych nieoperacyjnych metod leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa. Terapia pozwala wyeliminować potrzebę stosowania leków przeciwbólowych.
Według twórcy terapii można wyodrębnić różne przyczyny występowania stanów bólowych oraz ograniczeń ruchowych. Stosując metodę McKenziego fizjoterapeuta może postępować według różnych schematów. Do najważniejszych należą:
Zespół podstawy, czyli nadmierna rozciąganie pewnych mięśni i struktur poprzez długotrwałe obciążanie. Podstawowym objawem jest przerywany, nagły ból pojawiający się w określonych pozycjach.
Zespół upośledzonej czynności, polegający na tym, iż dolegliwości bólowe pojawiają się z powodu rozciągania nieprawidłowych lub skróconych tkanek w końcowym zakresie ruchu.
Zespoły zaburzenia układu ruchu są najbardziej rozpowszechnione. Dotyczą najczęściej pacjentów w przedziale wiekowym 20-55 lat. Przyczyną występowania dolegliwości bólowych jest przesunięcie stawu, co doprowadza do mechanicznej deformacji krążka międzykręgowego. Konsekwencją jest wada postawy i zmniejszenie ruchomości poszczególnych partii ciała. Z powodu ucisku i deformacji powstaje promieniujący w różnych kierunkach ból. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj nagle. Ból może być jednostajny lub ciągły, w krótkim czasie nasila się i promieniuje zwiększając dyskomfort.
Czynniki sprzyjające powstaniu dolegliwości kręgosłupa:
- Pozycja siedząca, która zmniejsza lub zwiększa ( w zależności od rodzaju zaburzenia) krzywiznę kręgosłupa i zarazem powoduje rozciągnięcie więzadeł
- Zbyt częste przyjmowanie zgiętej pozycji
Celem terapii jest jest zmniejszenie bólu poprzez odpowiednio dobrany przez fizjoterapeutę program. Podczas rehabilitacji terapeuta przygotowuje zestaw ćwiczeń, który ma na celu zredukowanie dolegliwości bólowych a także odpowiednią profilaktykę.