Funkcjonalny Trening Medyczny to coś w rodzaju synergii rehabilitacji oraz fitness. System ten został opracowany w Niemczech i w krajach skandynawskich, a następnie zyskał popularność w klubach sportowych i gabinetach fizjoterapeutycznych całego świata. Skupia się na wzmocnieniu całego układu ruchowego. Poprawia siłę fizyczną, kondycję, koordynację ruchów i refleks, powoduje lepsze dotlenienie organizmu i większą odporność na choroby, a także zmniejsza ryzyko kontuzji. Wykorzystuje się w nim wiele przydatnych akcesoriów, jak ciężarki, specjalne elastyczne piłki treningowe, specjalistyczne taśmy lub poduszki sensomotoryczne.
Główne założenie Treningu Funkcjonalnego to tzw. funkcjonalność ruchu – poszczególne ćwiczenia są tak dobierane, aby wykonywane ruchy można było wykorzystać nie tylko na sali treningowej, ale także w codziennym życiu – w drodze do pracy, na boisku czy podczas wykonywania prac domowych. Wszystkie ćwiczenia ruchowe są starannie zaplanowane i mają swoje uzasadnienie. Wielką zaletą Funkcjonalnego Treningu Medycznego jest możliwość precyzyjnego ukierunkowania celów i dobranie najbardziej optymalnych ćwiczeń, które angażują poszczególne partie mięśni i stawów w sposób wielopłaszczyznowy. Osoba ćwicząca pod kierunkiem profesjonalnego trenera wzmacnia i przywraca sprawność całego układu ruchowego, a nie tylko niektórych grup mięśni. Funkcjonalny Trening Medyczny m.in. tym różni się od konwencjonalnych treningów siłowych czy kulturystycznych, że nie ma tu mowy o izolacji mięśni.
To doskonała propozycja dla osób aktywnych praktycznie w każdym wieku, w tym dla pacjentów, którzy zakończyli lub kończą leczenie po wypadku lub urazie i chcą szybciej, ale w bezpieczny sposób wzmocnić swój organizm.